8
2011
Sep

Utvecklardag: jQuery Touch

I samband med vår utvecklardag förra veckan skapade vi två mobilanpassade webb-applikationer med två olika beprövade tekniker. Detta inlägget handlar om jQuery Touch och den andra, som vi tar upp i det andra inlägget, heter Responsive Design. Sammanfattning om Odd Hills mobila satsning hittar ni här.

Mobil webb med jQuery touch. Nyskapande eller onödigt krångel?

Vad är då jQuery touch undrar ni kanske? Jo jQuery touch är ett ramverk byggt på det populära biblioteket jQuery skapat för att åstadkomma en applikations-känsla utav vanligt HTML-innehåll. Med andra ord försöker man designa webbplatsen så att den ser ut som en helt vanlig iPhone eller Android applikation. Där responsiv design tar avstamp i att utöka den befintliga webbplatsens flexibilitet i både webbläsarfönstret och mobilen tar jQuery touch en lite annorlunda väg och skapar en helt ny version av innehållet, vid sidan om. Syftet är att åstadkomma en enklare modell för att presentera innehåll där användarvänligheten och enkelheten blir tydliga slagord. Nedan ser vi demot från jQTouch hemsida:

Är då jQuery touch verkligen enklare ur utvecklingssynpunkt? I arbetet med jQuery touch under utvecklardagen kunde vi se ett par uppenbara fördelar men likaså nackdelar med tekniken.

Fördel 1: Ett mer task-baserat gränssnitt passar betydligt bättre för exempelvis intra- och extranätslösningar.

Fördel 2: En jQuery touch-version kan utvecklas långt efter att huvudsiten lanserats, då den inte har något med huvudsitens tema att göra, till skillnad från sin responsiva kusin.

Nackdel 1: Tekniken är huvudsakligen anpassad för Android och iPhone.

Nackdel 2: Ett separat tema måste byggas upp som är anpassat för jQuery touch. Utvecklingskostnaderna blir tveklöst högre.

I övrigt finns det massvis med roliga saker för oss utvecklare och designers när det kommer till jQuery touch. Förutom de många möjligheterna kring animationer, swipes, startfönster och dylikt ligger det väldigt mycket skoj i att designa interface för mobilen: Stora knappar, mindre text och detaljputsning är väldigt roligt att jobba med.

Skrivet av Calle Tuvesson

Kommentarer

Är inte jQuery Mobile ett bättre alternativ än jQTouch?
jQuery Mobile är ett mer officiellt framework med bättre support, större utvecklarcommunity och som statsar på mycket bättre kompatibilitet med alla mobila enheter. jQuery Mobile är också ett stand alone framework som är optimerat för mobiler till skillnad mot jQTouch som är en plugin till jQuery.
Hur ser ni på det här?

Mjo, men jQuery Mobile är rätt tunggrott och slött på många telefoner. Bygger man något där målgruppen är t.ex. iPhone-användare så är jQTouch ett bra alternativ.

Skriv kommentar

Innehållet i detta fältet kommer inte visas publikt.
Genom att skicka in denna kommentaren godkänner du spamskyddet Mollom's privacy policy.